LPX121M350A3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
LPX121M350A3P3
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.658Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series LPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 120 µF