LQR2V392MSEHBN
Nichicon
Product No:
LQR2V392MSEHBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.74 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF