LQR2W272MSEF
Nichicon
Product No:
LQR2W272MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 14.28 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF