LQR2W562MSEGBB
Nichicon
Product No:
LQR2W562MSEGBB
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 27.16 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF