LQW15AN5N3B8ZD
Murata Electronics
Product No:
LQW15AN5N3B8ZD
Description:
FIXED IND 5.3NH 1.77A 40MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 1.77 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 5.3 nH
Series LQW15
Type Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 8GHz