LQW15CN1R0M10D
Murata Electronics
Product No:
LQW15CN1R0M10D
Description:
FIXED IND 1UH 270MA 940MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 270 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 940mOhm Max
Inductance 1 µH
Series LQW15
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 120MHz