LQW15CNR42J10D
Murata Electronics
Product No:
LQW15CNR42J10D
Description:
FIXED IND 420NH 370MA 620MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 370 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 620mOhm Max
Inductance 420 nH
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 400MHz