LRS-150-15
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-150-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 150W
In Stock : 150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10 A
Series LRS-150 (150W)
Power (Watts) 150W
Type Enclosed
Efficiency 88.5%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC