Home / Toggle Switches / LT-1564-511-012
minImg
LT-1564-511-012
Carling Technologies
Product No:
LT-1564-511-012
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Circuit SPDT
Actuator Length 18.16mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
Series LT
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-Off-On
Voltage Rating - AC 125 V