LT1521IS8-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1521IS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SO
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
In Stock : 572
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Voltage - Input (Max) 20V
PSRR 58dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 12 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 300mA