LT1587CM-1.5#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1587CM-1.5#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
3-DDPAK
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A D2PAK-3
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
PSRR 72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 3-DDPAK
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A