Home / Voltage Reference / LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
minImg
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 32µVp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.05%
Current - Output 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 80µA
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-6
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz 48µVrms
Series -
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Input 3V ~ 18V