Home / Voltage Reference / LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
minImg
LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1790AIS6-3.3#TRMPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 50µVp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.05%
Current - Output 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 80µA
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz 67µVrms
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Input 3.8V ~ 18V