LT3008ITS8-3.3#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3008ITS8-3.3#TRPBF
Package:
TSOT-23-8
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 20MA TSOT23-8
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 6 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR 59dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 20mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-8
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA