LT301003C
Littelfuse Inc.
Product No:
LT301003C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BLOK CART 300V 100A CHASSIS
User Guide
Fuseholder Type Block
Termination Style Box Lug
Current Rating (Amps) 100 A
Fuse Type Cartridge
Contact Finish -
Mounting Type Chassis Mount
Orientation -
Product Status Obsolete
Fuse Size 0.813" Dia x 2.16" L (20.65mm x 54.8mm)
Series LT
For Use With/Related Products Class T Fuses
Voltage 300V