LT3060IDC-1.8#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3060IDC-1.8#TRPBF
Package:
8-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 4 mA
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (2x2)
Control Features Enable, Soft Start
Series -
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 100mA