LT3065HDD-1.8#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3065HDD-1.8#TRPBF
Package:
10-DFN (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 10DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Input (Max) 45V
PSRR 74dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Product Status Active
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Series -
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 500mA