Home / Battery Chargers / LT3651EUHE-4.2#TRPBF
minImg
LT3651EUHE-4.2#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3651EUHE-4.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
36-QFN (5x6)
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 36QFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Battery Pack Voltage 4.2V
Charge Current - Max 4A
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 36-QFN (5x6)
Series -
Fault Protection Over Temperature
Package / Case 36-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Max) 32V