Home / Battery Chargers / LT3651EUHE-8.4#TRPBF
minImg
LT3651EUHE-8.4#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3651EUHE-8.4#TRPBF
Description:
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 36QFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Battery Pack Voltage 8.4V
Charge Current - Max 4A
Number of Cells 2
Package / Case 36-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Max) 32V