Home / Voltage Reference / LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
minImg
LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT6656AIDC-2.048#TRMPBF
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 6DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 30ppmp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.1%
Current - Output 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 1.5µA
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz -
Series -
Package / Case 6-WFDFN Exposed Pad
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.048V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Input 2.548V ~ 18V