LTC3405AES6-1.375#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3405AES6-1.375#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC REG BCK 1.375V 300MA TSOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Frequency - Switching 1.5MHz
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.375V