LTC3406BES5-1.2#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3406BES5-1.2#TRMPBF
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG BUCK 1.2V 600MA TSOT23-5
In Stock : 1271
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 600mA
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Frequency - Switching 1.5MHz
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V