LTC3410ESC6-1.5
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3410ESC6-1.5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SC-70-6
Description:
IC REG BUCK 1.5V 300MA SC70-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Frequency - Switching 2.25MHz
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V