LTC3642EMS8E-3.3#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3642EMS8E-3.3#TRPBF
Package:
8-MSOP-EP
Description:
IC REG BUCK 3.3V 50MA 8MSOP
In Stock : 4810
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
Current - Output 50mA
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Frequency - Switching -
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V