Home / Battery Chargers / LTC4054LES5-4.2#TRPBF
minImg
LTC4054LES5-4.2#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC4054LES5-4.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-5
In Stock : 4948
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Battery Pack Voltage 4.2V
Charge Current - Max 150mA
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Series -
Fault Protection -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Supply (Max) 6.5V