Home / Voltage Reference / LTC6655BHLS8-4.096
minImg
LTC6655BHLS8-4.096
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC6655BHLS8-4.096
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-CLCC (5x5)
Description:
IC VREF SERIES 0.025% 8LCC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.25ppmp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.025%
Current - Output 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 7.5mA
Temperature Coefficient 2ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-CLCC (5x5)
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz 0.67ppmrms
Series -
Package / Case 8-CLCC
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V
Package Tube
Voltage - Input 4.296V ~ 13.2V