Home / Voltage Reference / LTC6655LNCHMS8-2.5#PBF
minImg
LTC6655LNCHMS8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC6655LNCHMS8-2.5#PBF
Package:
8-MSOP
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8MSOP
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.25ppmp-p
Output Type Fixed
Tolerance ±0.05%
Current - Output 5 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 7.5mA
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz -
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Package Tube
Voltage - Input 3V ~ 13.2V