Home / TVS Diodes / LTKAK10-066C-TP
minImg
LTKAK10-066C-TP
Littelfuse Inc.
Product No:
LTKAK10-066C-TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMTO-218 Tab
Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC SMTO-218
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 7500pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 72V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package SMTO-218 Tab
Series LTKAK10
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 120V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V