LTST-020KGKT
Lite-On Inc.
Product No:
LTST-020KGKT
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Description:
LED GREEN CLEAR SMD R/A
In Stock : 250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 571nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 110°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Size / Dimension 3.80mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating 118mcd
Product Status Active
Height (Max) 0.60mm
Supplier Device Package -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Lite-On Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V