LTST-M140TGKT
Lite-On Inc.
Product No:
LTST-M140TGKT
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Package:
2-PLCC
Description:
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
In Stock : 488
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 528nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.00mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 590mcd
Product Status Active
Height (Max) 1.20mm
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Mfr Lite-On Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V