Home / LED Drivers / LWA050-V024-DNS
minImg
LWA050-V024-DNS
AUTEC POWER SYSTEMS
Product No:
LWA050-V024-DNS
Manufacturer:
AUTEC POWER SYSTEMS
Description:
LED Driver, AC-DC, 50W, CV, 90-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 277VAC, 420VDC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency -
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.16" L x 2.66" W x 1.32" H (131.1mm x 67.6mm x 33.5mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 2.1A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC, 127VDC
Series LWA050-V
Power (Watts) 50 W
Type Constant Voltage
Efficiency -
Voltage - Output 24V