Home / LED Drivers / LWA096-V024-DND
minImg
LWA096-V024-DND
AUTEC POWER SYSTEMS
Product No:
LWA096-V024-DND
Description:
LED Driver, AC-DC, 96W, CV, 90-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 277VAC, 420VDC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency cUL, UL
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.34" L x 2.66" W x 1.32" H (161.0mm x 67.6mm x 33.5mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 4A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC, 127VDC
Series LWA096-V
Power (Watts) 96 W
Type Constant Voltage
Efficiency -
Voltage - Output 24V