LX8415-33CST
Microsemi Corporation
Product No:
LX8415-33CST
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SOT-223, Power
Description:
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223 PWR
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223, Power
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microsemi Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 500mA