LX8630-33CP
Microsemi Corporation
Product No:
LX8630-33CP
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
TO-220, Power
Description:
IC REG LIN 3.3V 3A TO220 POWER
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 600 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220, Power
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Microsemi Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A