LXML-PWN1-0120
Lumileds
Product No:
LXML-PWN1-0120
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED LUXEON NEUTRAL WHITE 3SMD
In Stock : 3258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Viewing Angle 120°
Color White, Neutral
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Current - Max 1A
CRI (Color Rendering Index) 65 (Typ)
Current - Test 350mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 118 lm/W
Thermal Resistance of Package 10°C/W
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series LUXEON Rebel General Purpose White
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 124lm (Typ)