LY2-AC110/120
Omron Automation and Safety
Product No:
LY2-AC110/120
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
In Stock : 375
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In
Coil Current 9.2 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 4.43 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 36 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series LY
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC