LY3-AC100/110
Omron Automation and Safety
Product No:
LY3-AC100/110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In
Coil Current 15.6 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 2.3 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series LY
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 110VAC
Must Operate Voltage 88 VAC