LY4-0-DC100/110
Omron Automation and Safety
Product No:
LY4-0-DC100/110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 15.9 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 6.9 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 11 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series LY
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 88 VDC