M1.5KE300A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
M1.5KE300A
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE UP 256VRWM 414VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 285V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series M1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 414V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 256V