M15KP26A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
M15KP26A
Package:
P600
Description:
TVS DIODE UP 26VRWM 44.0VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 343.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 29.04V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series M15KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 44V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V