M20-7811045R
Harwin Inc.
Product No:
M20-7811045R
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
In Stock : 600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 0.59µin (0.015µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Style Board to Board
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 5.90µin (0.150µm)
Contact Shape Square
Series M20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)