M20-9741046
Harwin Inc.
Product No:
M20-9741046
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
In Stock : 975
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.200" (5.08mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)