Home / Toggle Switches / M2022S2A2W30/UC
minImg
M2022S2A2W30/UC
NKK Switches
Product No:
M2022S2A2W30/UC
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread Unthreaded
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Circuit DPDT
Actuator Length 6.86mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V