M2022TXW30/CUL
NKK Switches
Product No:
M2022TXW30/CUL
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style PC Pin
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V