M2032LL1W30
NKK Switches
Product No:
M2032LL1W30
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread 1/4-40
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Locking Lever
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.50mm Dia
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Circuit 3PDT
Actuator Length 16.50mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V