M22-7132242
Harwin Inc.
Product No:
M22-7132242
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.173" (4.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VAC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.9mm