M28840/18AE1G1
Amphenol PCD
Product No:
M28840/18AE1G1
Manufacturer:
Amphenol PCD
Description:
CONN, PLUG WITH 90DEG STRAIN REL
User Guide
Cable Opening 0.348" (8.84mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL E
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium
Shell Size - Insert 19-1
Mfr Amphenol PCD
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C