M2B25AA5W30
NKK Switches
Product No:
M2B25AA5W30
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Plunger for Cap
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M2
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V