M30-6100246
Harwin Inc.
Product No:
M30-6100246
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating 80.0µin (2.03µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.4mm