M39003/01-2896
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-2896
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 75 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF
Features High Reliability
Failure Rate R (0.01%)